სამოყვარულო ვენახიდან სამეწარმეო ვენახისაკენ!
📌5 ივლისს, გურიის რეგიონში, სსიპ- აკაკი სურგულაძის სახელობის ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ შემოქმედის საჯარო სკოლაში სასკოლო ინიციატივების მცირე პროექტების კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტის ფარგლებში „სამოყვარულო ვენახიდან სამეწარმეო ვენახისაკენ!“ სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა
🎯პროექტის მიზანს სასკოლო დისციპლინების ინტეგრირების გზით, კვლევა-ძიებისა და მეწარმეობის უნარ-ჩვევების გაძლიერება და ვაზისა და ღვინის შესახებ არსებული ცოდნის შეგროვება შემოქმედის თემში იდეებისა და მეწარმეობის ლაბორატორიის მოსწავლეთა ჩართულობით წარმოადგენდა.
✅პროექტი განხორციელდა შემდეგი საგნობრი დისციპლინების ინტეგრირებით : ქართული ენა და ლიტერატურა, ბიოლოგია, ქიმია, მათემატიკა, სახვითი ხელოვნება, ფოლკლორი, ისტორია, მოქალაქეობა, გეოგრაფია, უცხო ენა და კომპიუტერული ტექნოლოგიები.
✏️მოზარდებმა ზემოთ ჩამოთვლილი საგნების პედაგოგების ფასილიტაციით იკვლიეს:
• მეღვინეობა-მევენახეობის კულტურის ისტორია
• ღვინის ქიმიური შემადგენლობა, დამზადების ტექნოლოგია, დაავადებები
• ეტიკეტი და მისი გავლენა ღვინის რეალიზაციაზე
• გურული ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნება, გავრცელების არეალი და თავისებურებები
• ღვინო, მარანი და მასთან ურთიერთობის კულტურა და ტრადიციები გურიაში
• ღვინო გურულ კულინარიაში
• ღვინის წარმოება- მოგება; არკოჰოლური სასმელების ჭარბი მოხმარებით გამოწვეული ზიანი ადამიანის ჯანმრთელობაზე და სხვ.
თითოეული თემის შემდეგ, მოზარდებმა გასცეს რეკომენდაციები პასუხისმგებელი უწყებებისთვის. შემოდგომის სემესტრიდან დაგეგმილია ადვოკატირების კამპანისს წარმოება შემუშავებული რეკომენდაციების შესაბამისად.
📍სასკოლო ინიციატივა განხორციელდა ევროკავშირისა (EU) და „პური მსოფლიოსთვის“ (Brot) ფინანსური მხარდაჭერით პროექტების „უნარების გაძლიერება და დასაქმების ინოვაციური შესაძლებლობები საქართველოს რეგიონული განვითარებისთვის“ („Skill Building and Innovative Job Opportunities for Regional Development of Georgia“) და „უკეთესი მომავლისთვის“ ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიული კვლევების და განვითარების ცენტრი (CSRDG), ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირსა (YPU) და საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციასთან (GCDA) ერთად.

From amateur vineyard to entrepreneurial vineyard
📌On July 5, in the Guria region, a scientific conference was held in the public school of the village of Shemokmedi of the Ozurgeti municipality named Akaki Surguladze, within the framework of the project "From amateur vineyard to entrepreneurial vineyard" funded by the competition of school initiatives.
🎯The goal of the project was to strengthen research and entrepreneurship skills through the integration of school disciplines, and to gather existing knowledge about vines and wine through the involvement of students of the laboratory of ideas and entrepreneurship in the creator's community.
✅ The project was implemented by integrating the following subject disciplines: Georgian language and literature, biology, chemistry, mathematics, fine arts, folklore, history, citizenship, geography, foreign language and computer technologies.
✏️adults explored the above subjects with the facilitation of teachers:
• History of wine-growing culture
• Chemical composition of wine, production technology, diseases
• The label and its influence on wine sales
• Variety of Guri vine varieties, distribution area and features
• Wine, wine cellar and culture and traditions of relationship with it in Guria
• Wine in gourmet cooking
• Wine production - profit; Damage to human health caused by excessive consumption of alcoholic beverages, etc.
After each topic, the adults gave recommendations to the responsible agencies. From the autumn semester, it is planned to conduct an advocacy campaign in accordance with the developed recommendations.
📍The school initiative was implemented with the financial support of the European Union (EU) and "Bread for the World" (Brot) projects "Skill Building and Innovative Job Opportunities for Regional Development of Georgia" and "For a Better Future". within the framework of which is carried out by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG), together with the Young Pedagogies' Union (YPU) and the Georgian Civic Development Association (GCDA).