ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეების ჩართვის მექანიზმებისა და მათი გამოყენების შესახებ ინტენსიური ტრენინგები
📣 მოხარულები ვართ, გაცნობოთ, რომ 19-22 ივლისს, CENN-მა ევროკავშირის მხარდაჭერილი საქართველოს კლიმატის პროგრამის (GEO-CAP) ფარგლებში, პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად - რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის აგროტურიზმის განვითრების ასოციაცია (RLS-ADA) და ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირი (YPU) - გურიისა და რაჭა-ლეჩხუმის რეგიონის კლიმატის რეგიონული სამოქმედო ჯგუფების წევრებისა და სამიზნე მუნიციპალიტეტების ადგილობრივი აქტიური მოქალაქეებისთვის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიერ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მოქალაქეების ჩართვის მექანიზმებისა და მათი გამოყენების შესახებ ინტენსიური ტრენინგები ონლაინ ფორმატში ჩაატარა.
🟢 ტრენინგების მთავარი მიზანი ონის, ამბროლაურის, ოზურგეთისა და ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში ადგილობრივი მნიშვნელობის საკითხების გადაწყვეტაში საზოგადოების ჩართულობის ხელშეწყობა იყო. კერძოდ, ადგილობრივი მოსახლეობისა და სამოქალაქო ჯგუფების გადაწყვეტილების პროცესში ჩართვისთვის საჭირო მექანიზმების შესახებ ინფორმაციის მიწოდება; ადგილობრივი პრობლემების მოგვარებისთვის სათანადო მექანიზმების გამოყენების შესაძლებლობების განვითარება.
🙋🙋‍♂️ ინტენსიური ტრენინგის ფარგლებში მონაწილეებს შესაძლებლობა მიეცათ გაცნობოდნენ ადგილობრივი თვითმმართველობის მოწყობის ისეთ საინტერესო და მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა:
✅ თვითმმართველობის არსი და განხორციელების პრინციპები
✅ ადგილობრივი ორგანოების უფლებამოსილებები და განხორცილების პრინციპები
✅ გადაწყვეტილების მიღების პროცესი და მონაწილეობის ეტაპები
✅ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ჩართულობის სამართლებრივი მექანიზმები
✅ ადგილობრივი საბიუჯეტო პროცესი და მონაწილეობის შესაძლებლობები
✅ თანამონაწილეობითი ბიუჯეტი, როგორც მოქალაქეთა ჩართულობის მექანიზმი
💥 ტრენინგის წარმატებით დასრულების შედეგად ჯამში 80-მდე მონაწილემ მიიღო მნიშვნელოვანი ცოდა და გამოცდილება ცალკეულ საკითხებზე, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში მონაწილეობისთვის შესაბამისი სამართლებრივი მექანიზმის შერჩევის, ადგილობრივი ორგანოების დღის წესრიგში საკითხის დაყენების, სამართლებრივი ბერკეტების გამოყენებისა და ადგილობრივი საბიუჯეტო პროცესის სათანადო ეტაპზე მონაწილეობის შესახებ.

Intensive trainings on the mechanisms of citizen involvement in the decision-making process by local self-government bodies and their use
📣 We are pleased to announce that on July 19-22, CENN in partnership with the partner organizations the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Agrotourism Development Association (RLS-ADA) and the Young Pedagogue’s Union (YPU) has conducted intensive online training on the mechanisms of citizen involvement in the decision-making process by the local self-government bodies and their use for the Guria and Racha-Lechkhumi Region Climate Action Groups (CAGs) and local active citizens in Guria and Racha-Lechkhumi under the EU-supported Georgia Climate Program (GEO-CAP).
🟢 The main purpose of the training was to promote community involvement in addressing and solving issues of local importance in Oni, Ambrolauri, Ozurgeti, and Lanchkhuti municipalities. In particular, providing information on the mechanisms needed to involve local people and civic groups in the decision-making process; develop the ability to use appropriate mechanisms to solve local problems.
🙋🙋‍♂️ During the intensive training, the participants had the opportunity to get acquainted with interesting and important issues of local self-government, such as:
✅ The essence of self-government and the principles of implementation
✅ Powers of local authorities and principles of implementation
✅ Decision-making process and stages of participation
✅ Legal mechanisms for involvement in the decision-making process
✅ Local budget process and participation opportunities
✅ Participatory budget as a mechanism for citizen involvement
💥 Upon successful completion of the training, a total of 80 participants gained significant experience and expertise in selecting the appropriate legal mechanism to participate in the decision-making process, putting the issue on the agenda of local authorities, using legal leverage, and participating in the local budget process.