21 დეკემბერს სსიპ რუსთავის N21 საჯარო სკოლის ბაზაზე არსებული არაფორმალური განათლების ცენტრის „იდეებისა და მეწარმეობის ლაბორატორიის“ წევრები სოციალურ საწარმოს Cafuné / კაფუნე ეწვივნენ.
მოზარდები სასესიო შეხვედრების ფარგლებში გაეცნენ სოციალური კეთილდღეობის ხელშეწყობის მიზნით სამეწარმეო საქმიანობის მრავალფეროვნებასა და მნიშვნელოვნებას.
Cafuné / კაფუნეში სტუმრობის ფარგლებში მოზარდებმა მოინახულეს სოციალური მიზნებით მოქმედი სოციალური საწარმო, დამფუძნებლისგან მოისმინეს საწარმოს მუშაობის სპეციფიკა და დასვეს მათთვის საინტერესო კითხვები.
სასწავლო ვიზიტი განხორციელდა ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით პროექტis „უნარების გაძლიერება და დასაქმების ინოვაციური შესაძლებლობები საქართველოს რეგიონული განვითარებისთვის“ („Skill Building and Innovative Job Opportunities for Regional Development of Georgia“) ფარგლებში, რომელსაც ახორციელებს საქართველოს სტრატეგიული კვლევების და განვითარების ცენტრი (CSRDG), ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირსა (YPU) და საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაციასთან (GCDA) ერთად.

On December 21, the members of the "Laboratory of Ideas and Entrepreneurship" of the non-formal education center located at the base of N21 public school of LSI Rustavi visited the social enterprise Cafuné.
Within the framework of sessional meetings, the young people got acquainted with the diversity and importance of entrepreneurial activities in order to promote social well-being.
Cafuné / Within the framework of the visit to the cafe, teenagers visited a social enterprise operating with social goals, heard from the founder about the specifics of the enterprise's work and asked them interesting questions.
The study visit was carried out with the financial support of the European Union (EU) within the framework of the project "Skill Building and Innovative Job Opportunities for Regional Development of Georgia", which is implemented by the Center for Strategic Research and Development of Georgia (CSRDG). , together with Young Pedagogues' Union (YPU) and the Georgian Civic Development Association (GCDA).